Instytut Badań Edukacyjnych - Portal informacyjny

XII posiedzenie Rady Naukowej IBE

XII posiedzenie Rady Naukowej IBE

W posiedzeniu, które miało miejsce w siedzibie MEN 17 kwietnia 2024 r., uczestniczyła ministra edukacji Barbara Nowacka.
Pierwsza konferencja z cyklu “Branża – wczoraj, dziś i jutro” – podsumowanie

Pierwsza konferencja z cyklu “Branża – wczoraj, dziś i jutro” – podsumowanie

W środę, 10 kwietnia 2024 r., w Kielcach, odbyła się konferencja “Kompetencje w branży mechanicznej – dziedzina spawalnictwo w kontekście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji”. Była to pierwsza z cyklu 9 zaplanowanych przez zespół ZSK...

Debata online i konkurs organizowane w projekcie

Debata online i konkurs organizowane w projekcie "Tożsamość narodowa w procesie edukacji szkolnej" - zapraszamy

Instytut Badań Edukacyjnych serdecznie zaprasza do udziału w dwóch wydarzeniachorganizowanych przez zespół projektu „Tożsamość narodowa w procesie edukacji szkolnej”: debatę online oraz konkursy dla uczniów klas VII i VIII szkół...

Informatory dotyczące prac domowych już do pobrania

Informatory dotyczące prac domowych już do pobrania

W ostatnich latach toczyła się dyskusja na temat sensu zadawania prac domowych, a także tego, jaki mają wpływ na dobrostan ucznia. Ta debata zaowocowała rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 marca 2024 r. o ograniczaniu i...

Dział badania- znak graficzny

Z przyjemnością informujemy, że 12 grudnia Komisja Europejska przyznała Instytutowi Badań Edukacyjnych status Instytucji Eksperckiej (Mandated Body) w ramach Inicjatywy Twinning.

Uzyskanie statusu Mandated Body oznacza, że instytucja spełnia pewne kryteria, przede wszystkim merytoryczne, odwołujące się do wiedzy i doświadczenia w dziedzinach objętych prawem Unii Europejskiej, a będących przedmiotem statutowej działalności na rynkach krajowych i międzynarodowych.
Twinning to partnerska współpraca pomiędzy instytucjami publicznymi z krajów dawcy i beneficjentów pomocy. Instrument ten został zainicjowany przez Komisję Europejską w 1998 r. w ramach strategii przedakcesyjnej.

Polega na przekazywaniu krajowi zainteresowanemu, doświadczeń kraju uczestniczącego w inicjatywie, związanych z implementacją prawa UE, a także pozwala nawiązać długotrwałe kontakty między partnerami współpracy. Projekty twinningowe są w głównej mierze realizowane poprzez przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń w kraju beneficjenta oraz wizyty studyjne w instytucjach kraju udzielającego pomocy, według zasad określonych przez Komisję Europejską. Z programu współpracy bliźniaczej mogą ponadto korzystać państwa Bałkanów Zachodnich oraz państwa objęte unijnym programem Wspólnej Polityki Sąsiedztwa.

W Polsce koordynacją projektów twinningowych zajmuje się Departament Wdrażania Programów Rozwojowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, działając jako Administrative Office oraz Krajowy Punkt Kontaktowy (National Contact Point, dalej NCP).